Slovníček pojmů geocaching

Pojmy používané v geocachingu
cache / keš / keška Cache bývá vodovzdorná, většinou plastová schránka pro umístění pokladu. Nejčastěji se setkáte s plastovými uzavíratelnými krabičkami, kanystry, speciálními krabičkami zakoupenými na geoshopech nebo kešku může tvořit například zavařovací sklenice.
kačer/cacher Hráč provozující geocaching.
mudla Běžný člověk, který většinou o geocachingu nic neví. Smysl označení je totožný s Harry Potterem. Jsou to prostě běžní smrtelníci, před kterými musíme být na pozoru :), zejména při odlovu kešky - tedy její přesné lokace.
log zápis do fóra ke stránce s keškou. Např: "Krásné místo, díky, za keš. IN: 1xCWG, OUT: 1xCWG".
logbook Deníček umístěný v kešce, určený pro zapsání každého jejího nálezce. Lze otisknout i vlastní razítku jednotlivce nebo týmu.
listing Listing je zadání cache, dostupné na internetu. Obsahuje informace potřebné pro nalezení cache jako typ cache, velikost cache, souřadnice, popis a nápovědu. Popis může obsahovat zajímavosti o lokalitě, ve které se cache nalézá, případně instrukce nutné pro nalezení cache.
CITO CITO znamená, že v případě pokud narazíte na schránku označenou jako CITO, nejde o kešku ale o oblast, kterou geocacher vyčistí. Tento úkol je zaměřen spíše na ekologii. Jde o celkem zajímavou kešku, která trvá o něco déle a občas může být i vtipně podána v případě, že je nasměrovaná přímo na oficiální skládku. I takové se již stalo. Po pravdě, takových kešiek nebývá mnoho, ale pokud existují jsou opravdu pěkným a zajímavým řešením čištění okolí. Smetí přitom není povinen geocacher brát z místa na své náklady do kontejnerů. Spíše má zajistit odpadky na jednom místě, ale dobré je se o ně postarat definitivně. Vznik CITO se datuje od roku 2003.
HDOP HDOP je pojem označující přesnost GPS. Vyjadřuje, že pokud jsou družice v jedné chvíli blízko sebe, měření a určení polohy může být nepřesné. Čím je poloha HDOP nižší, tím je určena poloha přesnější.

 

Výběr zkratek používaných v logu
TFTC, T4TC Thanks for this cache (děkuji za keš).
TNLN Took nothing, left nothing (nic jsem nevzal, nic jsem tam nenechal).
TNLC (Took Nothing, Left Nothing) - pokud neberete nic a zároveň ani nic nenecháváte
TNLNSL (TNLN Signed Log) - to samé co předchozí, ale připojujete záznam do logbooku v cache
IN Popis toho, co jste DO schránky (truhly, kešky) dali.
OUT Popis toho, co jste ZE schránky (truhly, kešky) vzali.
FTF Je zkratka pro prvního nálezce. (First To Find)
STF (Second To Find) - ten kdo našel cache jako druhou
F-FTF (First FTF) - první FTF
F-STF (First STF) - první STF
DNF (Did Not Find) - cache nebyla nalezena
L (Left) - věc uložená do cache
GPS (Global Positioning System) - systém pro zjištění polohy pomocí satelitů
BYOP (Bring Your Own Pen) - cache obsahuje pouze logbook, přineste si vlastní tužku

 

Statusy kešek
Aktivní Funkční keš, kterou můžete hledat.
Neaktivní Funkční keš, ale nehledejte ji, pravděpodobně ještě není dokončená nebo je dočasně nedostupná (zima, oprava atd.).
Nefunkční Nefunkční keš, nehledejte ji.
Archivovaná Keš již z určitého důvodu nebude zprovozněna, nemá ani svoje ID.

 

Typy jednotlivých keší
Single Klasická keš, ke které nás přesně dovedou uvedené souřadnice GPS.
Multi Multibox neboli multikeška je taková, která ukrývá jen část navigačních údajů potřebných pro nalezení jedné další konkrétní. Body, přes které lze najít jednu schránku mohou být rozděleny nejen do dvou kešek. Ty bývají velmi komplikované. Je to totiž jako kdyby jste v jedné skříni našli mouku, v druhé vejce a v třetí tuk a nakonec byste z těchto surovin dokázali udělat těsto na koláč, zatímco pokud byste selhaly při mouce, nevznikne žádné těsto.
Hádankové schránky To jsou právě ty, které vám výsledek řeknou až potrápíte trochu hlavu. Jsou to hádanky, kvízy, přesmyčky, osmisměrky a mnohé jiné, jejichž výsledek je buď přesná souřadnice nebo místo, kde hledat. Je hloupost vytvářet kvízové cache v češtině a nechávat ji někde na moskevském sídlišti. Zkuste v tomto případě použít angličtinu.
Mystery Hledáte několik míst, kde zjistíte souřadnice finální keše.
Other Informace najdete vždy vždy u popisu kešky tohoto typu.
Virtual Box Virtuální keška je speciální keška, která fyzicky nemusí existovat. Nejsou velmi časté, ale ani ne nějak populární. Jde o ty, které vás sice zavedou na nějaké místo, ale vy jen její zřizovateli oznámíte splnění úkolu, respektive dokážete mu, že jste na daném místě byli a on vám sdělí heslo pro zpřístupnění kešky, případně dle dohody. Virtuální schránka také ale může být Webmakera box.
Webkamerová schránka Webkamerová schránka byla v některých lokalitách velmi úspěšná, na jiných spíše odsuzována, dnes velmi nevyužívaná. Úkolem je najít webkameru na nějakém místě a nechat se s ní vyfotografovat, nebo vyfotit, pokud máte za počítačem přítele, který to uhlídá a vyfotí vás. Nebo jste se také mohli vyfotit sami, pokud jste měli mobilní internet. Pokud ale jde o fotografii, dobrý grafik by zvládl zfalšovat tuto kešku do jedné hodiny nebo i do pár minut.
Drop Dead Neobvyklá schránka která využívá USB klíče různé kapacity bývá často cílem organizovaně po nich pachtících zlodějíčků. Ohledně přesného obsahu těchto klíčů je nutno sledovat scénu těchto schránek. Klíč pro své malé rozměry je možné schovat kdekoli. Nepotřebuje často ani žádnou lahvičku, nebo nádobku od marťankových vitamínů. Jenže také je náchylná více na poškození a teploty. Na to pozor. Při hledání těchto schránek noste přenosný počítač.
Letterbox Schránka nazvaná Letterbox je předchůdcem geocachingu a jde o uzavíratelnou nádobu, která může obsahovat návštěvní knihu, v níž se zapíšete nebo razítko, kterým si označíte knihu svou. Její podoba je různá. Vznik teto zábavky se datuje až do roku 1854.

 

Speciální předměty v kešce
TB (Travelbug) Travelbug je v podstatě jakákoliv věc určená k tomu, aby putovala z keše do keše. Vyznačuje se tím, že je vždy doplněna známkou s identifikačním kódem (podobné té armádní). Travelbug je možno vystopovat na internetu. Travelbug není předmětem klasické výměny, jako jiné věci umístěné za tímto účelem v kešce. Proto si travelbug neponechávejte, ale přemístěte jej vždy do jiné cache. Platí nepsané pravidlo, že si travelbug nálezce neponechává u sebe zpravidla déle než 14 dní. Při výjimce by měl informovat mailem majitele o svých plánech (např. cesta do zahraničí a podobně). Stejně tak platí, že při vložení travelbug do keše nevzniká nárok na vyjmutí čehokoliv z keše.
GC (Geocoin) Geocoin je mince, která má na sobě jedinečné číslo. Toto číslo se pak dá stopovat na internetu a sledovat, jak daleko se dostane. Například pokud geominci umístíte do některé skrýše a později si následný nálezce minci vezme a vymění ji za něco jiného, on ji může umístit na zcela jiném místě. Číslo geocoin se pak dá vysledovat, pokud tedy nálezce jeho číslo sdělí.
CWG (Czech Wood Geocoin) Czech Wood Geocoin (CWG) je personalisovaná varianta oficiálních Geocaching Geocoinů, určená zejména pro radost a sběratelské účely. Jedná se o nekomerční a netrackovatelná dřevěná kolečka (sukovníky), na kterých je laserem gravírované logo geocachera nebo teamu. Existují také CWG vydávané pro zvláštní účely, např. pamětní CITO CWG. Najdete-li CWG v cache, smíte ho vyměnit, cena je cca 10Kč. Katalog českých CWG najdete například na stránkách www.svetgc.cz.
QuickLog QuickLog je nekomerční obdoba Travelbugu založená na sledování předmětů, které hráči geocachingu nechávají v keších. Hráči geocachingu přenášejí tyto předměty (QLka, nebo geotrackably [čti: geo trekebly]) z jedné keše do druhé a každý pohyb zapisují na internetu na stránce www.geotrackables.com

Pathtag

PathTags jsou malé osobní geo mince, vyrobené z kovu, které jsou obdobou našich dřevěných CWG. Tyto mince se nezapisují na geocaching.com, ale trackují se na jejich serveru www.pathtags.com. Pokud minci naleznete, tak ji zalogujte a poté si ji buď můžete ponechat nebo ji pošlete dál.

Geolutin

Geolutin, francouzsky GéoLutin, je označení pro druh trackovatelného (stopovatelného) předmětu, cestujícího z cache do cache. je o nekomerční obdobu travelbuga, která není sledovatelná na serveru geocaching.com, ale na adrese www.geolutins.com.
Geokrtek GeoKrtci (gr. geo = ‘earth’, krety pol. = ‘moles’, česky krtci) je nekomerční obdoba Travelbugu a je podobný Geolutinu nebo Quicklogu. Je založená na sledování předmětů, které hráči geocachingu nechávají v keších. Hráči geocachingu přenášejí tyto objekty (zvané GeoKrety, GeoKrtci) z jedné keše do druhé a každý pohyb zapisují na internetu na určené stránce - tj. Geokrtci nejsou narozdíl od travelbugu či geocoinu logováni a sledováni na stránkách Geocaching.com, ale na www.geokrety.org. Cesta každého GeoKrtka je zobrazována na mapě.

 

Další zajímavé a důležité informace pro hru geocaching najdete například na wiki.geocaching.cz.