Geocaching

Geocaching je dobrodružství, hra, volnočasová aktivita a pro někoho životní styl. Jedná se v podstatě o hru, která je na rozhraní sportu a turistiky. Základní výbavou každého "kačera" (= hráč geocachingu) je navigační systému GPS. Kačer jej potřebuje pro určení polohy skryté schránky nazývané cache (v češtině psáno i keš), o níž jsou známy její zeměpisné souřadnice (v systému WGS 84). Při hledání keší se používají turistické přijímače GPS. Člověk zabývající se geocachingem bývá označován slovem geocacher (česky též geokačer), ale častěji se setkáte s výrazem kačer. Keše mohou být schované na nejroztodivnějších a těžko dostupných místech, někdy je nadlidským výkonem ji najít :). Po objevení cache se kačer zapíše do logbooku (připojí osobní razítko, pokud má), případně výmění obsah a poté je jeho povinností keš zpět uschovat a řádně zamaskovat.

Jednou ze základních myšlenek geocachingu je spojit umístění keše s nějakou turistickou či kulturní zajímavostí. Principem je tedy nejen hledání keší, ale také možnost navštívit zajímavá místa, kam bychom třeba nikdy nevyrazili. Umisťovatel keše tyto zajímavé či zvláštní informace uvede právě v popisu keše, k tomu slouží listing. Na keš můžete tak narazit na místech odlehlých a nepřístupných, ale také naopak velmi frekventovaných. Můžete se také setkat s tím, že součástí popisu keše je určitý zajímavý úkol, který je s jejím nalezením spojen.

Keš (cache)

Keš by měla být voděodolná, to je asi základ vzhledem k nejčastějšímu umístění venku. Můžete se setkat s nejrůznějšími plastikovými sklenicemi, schránkami nebo to může být obyčejná zavařovací sklenice. Umísťovatel keše je tzv. zakladatel keše (angl. owner = majitel). Ve chvíli, kdy keš umístí na určené místo, si zakladatel keše pečlivě zaznamená zeměpisné souřadnice. Zeměpisné souřadnice poté zveřejní na web zabývající se geocachingem (nejčastěji na oficiální web www.geocaching.com). Součástí schránky musí být vždy tzv. logbook (nebo také deník), do kterého se zapisují šťastní nálezci. Zakladatel keše může do schránky umístit dárky pro nálezce. Ten si může některý z dárků nechat, ale oplátkou musí vložit jiný dárek ve stejné nebo vyšší hodnotě. Obdržený dárek může například přenést do jiné keše.

Co by nemělo v keši chybět

  • logbook (deník)
  • informace pro náhodné nálezce (souhrn instrukcí, jak se schránkou nakládat, platí zejména pro NEkačery)
  • Schránka musí být označena názvem cache (keš)
  • tužka - ta by neměla nikdy chybět
  • vodotěsný obal (sáček) pro uložení logbooku + náhradní sáčky
  • vodotěsný obal (sáček) pro zabalení celé schránky + náhradní sáčky (pokud zakladatel nevyřešil jinak)

 

Zakladatel keše dále může přiložit drobné dárky určené k výměně (popř. trackovatelné předměty - TB nebo GC). Nálezce keše samozřejmě není povinnen dárek přijmout. K tomu může dojít, pokud nemá k dispozici vhodný předmět k výměně nebo se mu prostě žádný předmět nelíbí. Nikdy nesmí nálezce keše vzít některý z připravených dárků a nevložit žádný naoplátku! Při výběru vhodného dárku určeného k výměně pamatujte vždy na velikost konkrétní schránky a samozřejmě i na to, aby dárek potěšil. Určitě nedarujte erotické materiály, cigarety, alkohol nebo peníze. Stejně tak výjimka platí jednoznačně pro jakékoliv potraviny!

TB = tzv. TRAVELBUGY - předměty opatřené speciální kovovou známkou s unikátním identifikačním kódem

GC = tzv. GEOCOINY (geomince) - speciální mince s unikátním identifikačním kódem.

Tyto speciální předměty (TB, GC) jsou spojeny úkoly (current goal), které jsou zveřejněny na serveru či přímo u konkrétního travelbugu či geomince na kartičce. Úkol obsahuje zpravidla cestovní cíl travelbugu či geomince, nebo jiné přání zakladatele.

Pokud nalezená cache obsahuje TB nebo GC, může se geocacher rozhodnout, zda předmět (nejlépe výměnou za jiný připravený TB, GC) z cache odnese (a pokusí se splnit či pomoci splnit jeho úkol co nejrychlejším přenesením do další cache podle jeho "current goal"), nebo zda si TB resp. GC pouze prohlédne (a poznamená jeho unikátní kód pro pozdější registraci na serveru).

Samozřejmě Vás asi napadne, jak přijít k TB nebo GC, když nemáte žádný k dispozici na výměnu. Máte možnost je získat na některém ze specializovaných e-shopů určených výhradně pro geocaching. Najdete zde mnoho dalších pomůcek pro každého geocachera (kačera).

>> přejít na slovníček pojmů

Kde na geocaching na internetu

Světový server Geocaching.com

Nejstarším a zároveň nejznámějším serverem pro většinu Čechů je geocaching.com. Díky tomuto propracovanému serveru může každý registrovaný člen prohlížet keše na místech po celém světě. Zároveň si na tomto serveru vedete vlastní online log, kam si zapisujete veškeré své nálezy, je to takový deníček každého kačera. Server mimojiné umožňuje sledování trasovatelných předmětů, díky tomu můžeme získat informace o "current goal" nalezeného TB či GC, stejně tak i o historii putování či aktuální pozici konkrétního TB či GC.

České servery

Základnu pro české kačery tvoří server Geocaching.cz. Můžete zde diskutovat s ostatními českými geocachery, získávat informace o zajímavých programech, webech, chystaných setkáních apod.. Na geocaching.cz najdete také mapu všech keší na českém území, uživatelé mají možnost si vygenerovat mapku nálezů a další.

Dnes existuje i několik regionálních serverů pro Plzeň (Geocaching Club Plzeň), Brno (K. G. Brno), Olomouc (Olomoucké geokačerstvo), Jižní čechy (Geojih.cz) či Kladensko a objevují se další.

 

Základní údaje byly čerpány ze serveru wikipedia.org, zbytek upraven ze zkušeností :).